projekty planowane

Muzyczne podróże dookoła swiata

O projekcie:

Zapraszamy w fascynującą podróż dookoła świata, w której przewodnikiem będzie muzyka klasyczna. Do końca 2018 roku, w różnych miastach Polski, odbędą się koncerty wprowadzające w twórczość najsławniejszych kompozytorów reprezentujących poszczególne kraje. Finezyjna muzyka francuska, pełne ognia, gorące rytmy Hiszpanii i argentyńskich tang, romantyczne, baśniowe utwory polskie, tęskne i pełne emocji kompozycje pochodzące z bezkresnej Rosji, to tylko niektóre rejony, w które zabiorą nas młodzi wirtuozi, absolwenci polskich Akademii Muzycznych. Duet kameralny Duo Forte (fortepian i mezzosopran) poprowadzi słuchaczy przez historię muzyki danego kraju, gwarantując niezapomnianą ucztę duchową. Wierzymy, że w muzyce tkwi moc kształtowania wyobraźni, malowania obrazów za pomocą dźwięków, rozbudzania uczuć i emocji tak, że nawet jeśli nigdy nie uda nam się zwiedzić całego świata, podczas koncertu będziemy mogli poczuć atmosferę poszczególnych miejsc, zobaczyć je oczyma serca, przeżyć ich historię i doświadczyć ich piękna.

Cel projektu:

Cykl „Podróż dookoła świata...” ma cel zarówno edukacyjny jak i promujący wobec muzyki klasycznej oraz tradycji i kultury różnych krajów. Dzięki podziałowi na regiony i epoki, można w przejrzysty sposób wprowadzić odbiorców w zagadnienia historii muzyki oraz zapoznać z rozmaitymi stylami. Choć pierwsza edycja Projektu realizowana jest w ośrodkach i centrach kultury miast województwa łódzkiego i mazowieckiego, pragniemy by kolejne odbyły się we wszystkich polskich województwach tak, by każdy miał możliwość zapoznania się naszą muzyczną propozycją. Zależy nam, by dotrzeć do jak najszerszej publiczności, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Repertuar:

Każde wydarzenie poświęcone zostało muzyce jednego kraju lub okręgu kulturowego. W cyklu znajdują się m.in. koncerty:

FRANCUSKI SZYK. KONCERT MUZYKI FRANCUSKIEJ (Duo Forte/Fortepian solo)

E VIVA ESPANA! KONCERT MUZYKI HISZPAŃSKIEJ (Duo Forte/Fortepian solo)

POLSKA BAŚNIOWA. KONCERT MUZYKI POLSKIEJ (Duo Forte/Fortepian solo)

ROSYJSKA DUSZA. KONCERT MUZYKI ROSYJSKIEJ (Duo Forte/Fortepian solo)

DKF "POTOK MYŚLI" - SPOTKANIA Z FILMEM DOKUMENTALNYM W KLUBIE POTOK

 

DKF „Potok myśli” opiera się na idei przybliżenia odbiorcom filmu dokumentalnego. W każdą środę spotykamy się w klubie Potok na Żoliborzu, by wspólnie z innymi miłośnikami kina, prowadzeni przez warszawskiego reżysera Bartłomieja Żmudę, zatopić się w świecie fascynujących obrazów, nakręconych przez znanych i docenianych współczesnych dokumentalistów. Po wstępie i i projekcji mamy czas na dyskusję i integrację.

Dlaczego Dyskusyjny Klub Filmowy?

Taka forma spotkania pozwala nam na pełniejsze doświadczenie – podczas prelekcji uzyskujemy konkretną wiedzę, oglądanie filmu, czyli ”sam na sam” z obrazem, to czas osobistego przeżycia, zaś dyskusja umożliwia konfrontację przemyśleń z innymi osobami. Taka struktura kształtuje nasze postawy i wzbogaca światopogląd, pozwalając spojrzeć na rzeczywistość w nowy, świeży sposób. Klub dyskusyjny to także miejsce, gdzie możemy nawiązywać znajomości z ludźmi o podobnych zamiłowaniach. To przestrzeń, gdzie możemy zostać wysłuchani, zrozumiani i zaakceptowani razem z naszymi zainteresowaniami i opiniami, to strefa wolności, gdzie każdy może być sobą. Sprzyja temu również lokal, w którym się spotykamy z wygodną, przestronną salą projekcyjną, umieszczoną w klimatycznych podziemiach.

Dlaczego film dokumentalny?

W dzisiejszym świecie, gdzie media – wraz z przekazywaniem informacji sugerują nam także drogę ich rozumienia, czyli jak i co mamy myśleć - film dokumentalny pozostawia nam wolność kształtowania własnych opinii i zindywidualizowanego spojrzenia na rzeczywistość. To miejsce, w którym możemy konfrontować bezstronny opis świata z własnymi uczuciami i przekonaniami, z wartościami i ideami, dzięki czemu buduje się nasz osobisty, niezależny światopogląd. Filmy dokumentalne pokazują także przestrzenie życia, których nie zobaczymy w wiadomościach. Nikt, tak jak dokumentaliści, nie potrafi wejść w głąb człowieka, ludzkich historii, problemów, wydarzeń społecznych lub w świat natury, patrzeć z taką wrażliwością, pokazując, w sposób często do głębi przejmujący, to, czego normalnie nie potrafilibyśmy dostrzec. Dzięki tym obrazom uczymy się empatii, uważnego patrzenia na to, co nas otacza, zaczynamy sami więcej widzieć i rozumieć, zwiększa się nasza tolerancja, odchodzimy od łatwego osądzania na rzecz wnikania głębiej i z większym wyczuciem w – nawet trudne dla nas – zagadnienia.

 

Bartłomiej Żmuda

Bartłomiej Żmuda, ur. 1981 w Nysie, absolwent Wydziału Reżyserii w PWSFTviT, w Łodzi oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Reżyser filmów realizowanych m.in. w ramach programów "30 minut" oraz "Pierwszy Dokument" w Studio Munka. Założyciel istniejącego do dziś Dyskusyjnego Klubu Filmowego w PWSFTviT, w Łodzi. Laureat licznych nagród i wyróżnień filmowych m.in. Interfilm Festival w Berlinie, International Student Film and Video Festival of Beijing Film Academy w Pekinie, International Student Short Film Festival „Curta Cinema” w Rio de Janeiro,28th Teheran Short Film Festival w Teheranie, Student Film Festival „Cinemaiubit” i innych.